İş Makinalarının Operatörlük Eğitimi

İş Makinası Operatörlük Eğitimi hakkında doğru ve kaliteli eğitim verebilmek için profesyonel işinde uzman, Milli Eğitim Bakanlığı standartlarında, kendini kanıtlamış gerek teorik gerekse uygulamalı olarak sizlere en iyi hizmeti verebilecek uzman eğitmen kadromuzla hizmetinizdeyiz.

Sektörde İş Makinasını sevk ve idare eden kişi olarak tanımlanan Operatör kelimesinin birçok tanımı yapılabilir. Çok kapsamlı bir tanım yapmak gerekirse. Operatör;

  • Ruhsal ve bedensel açıdan sağlam,
  • Kullandığı makinenin teknik özelliklerini bilen,
  • Çalışma esnasında meydana gelebilecek tehlikelere karşı eğitilmiş,
  • Makinasını daima bakımlı ve faal tutan,
  • İş Makinasının çalışma öncesi ve sonrası kontrol bakım ve ayarlarını yapabilen,
  • Kullandığı makine tipi ile ilgili eğitimi almış nitelikli kişiye Operatör denilmelidir.

Yukarıda yapmış olduğumuz tanımın yanında operatör yapmış olduğu işi, pratik, hızlı ve ekonomik yapan ama bunların içlerinde en önemlisi İş Güvenliği kurallarına dikkat eden kimse olmalıdır.

İş Güvenliği kurallarına uymayan bir operatör ilk önce; Meydana gelebilecek bir kaza sonucu oluşacak yaralanma ile kendisine sonra çevresinde çalışan iş arkadaşlarına, iş verene, ailesine ve vatanına, milletine herkese zararı vardır,

İş Makinası sahipleri; Makinalarını kullanan operatörlerinden hızlı, pratik, ekonomik olmalarının yanında eğitimli ve İş Güvenliğine dikkat etmelerini de istemektedirler. Malum yeni çıkan 6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği kanunu ciddi yaptırımlar getirmektedir. İş Makinası sahipleri bu yaptırımlarla karşı karşıya kalmamak adına İş Makinası Kullanım Sertifikasına (Operatörlük Belgesine) önem vermektedir.

Eğitim Danışmanımız İle İletişime Geçebilirsiniz